Witamina D dla 9-latka – co warto wiedzieć?

Szacuje się, że w całej Europie z niedoborami witaminy D żyje nawet 80-90 procent populacji1. Problem jest zatem poważny i dotyczy nie tylko dorosłych, ale także dzieci. Warto mieć tego świadomość – tym bardziej że w kontekście zdrowia i rozwoju najmłodszych witamina D odgrywa szczególnie istotną rolę. Dlaczego witamina D jest tak ważna dla dziecka stojącego u progu nastoletniości i skąd czerpać odpowiednie dawki tej witaminy dla 9-latka? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Witamina D dla 9-latka – jaką pełni rolę?

O witaminie D często mówi się w kontekście zdrowia osób dorosłych i ewentualnych powikłań wynikających z jej niedoboru, takich jak osteoporoza. Pamiętajmy zatem, że jest ona kluczowa również dla zdrowia dziecka.

Witamina D pełni w organizmie ludzkim bardzo ważną funkcję i jest odpowiedzialna między innymi za prawidłowe wchłanianie wapnia i fosforanów2, czyli składników mineralnych niezbędnych do odpowiedniego wzrostu kości, zębów i mięśni oraz utrzymania ich w odpowiedniej kondycji. Ze względu na to, że ludzki szkielet bardzo intensywnie rozwija się właśnie w okresie dziecięcym, witamina D jest wówczas szczególnie ważna. Jej niedobory mogą skutkować osłabieniem mięśni i kości, a w niektórych sytuacjach także krzywicą. Jest to choroba charakterystyczna dla wieku dziecięcego, która jest spowodowana właśnie niedoborem witaminy D. Towarzyszą jej przede wszystkim deformacje szkieletu (np. zniekształcenie kończyn dolnych i kręgosłupa oraz klatki piersiowej), ale także opóźnienie rozwoju psychosomatycznego, drażliwość, nadpobudliwość i osłabienie siły mięśniowej.3

Skąd czerpać odpowiednie dawki tej witaminy dla 9-latka?

Jak zadbać o to, by do organizmu dziecka docierała odpowiednia dawka witaminy D dla 9-latka? Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że inaczej niż inne witaminy, witamina D jest głównie wytwarzana w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Z tego względu w okresie od kwietnia do września, w godzinach 10-15 należy wystawiać ciało na słońce przynajmniej przez 15-30 min dziennie – z odsłoniętymi przedramionami i podudziami, bez stosowania kremów z filtrem UV.

Pewne ilości tej witaminy dla 9-latka można znaleźć także w codziennej diecie. Witamina D3, która jest efektywniej metabolizowana niż witamina D2, znajduje się przede wszystkim w rybach (makrela, śledź, tuńczyk, łosoś), produktach mlecznych czy jajkach.4

Optymalna dawka – witamina D dla 9-latka w suplementacji

Ze względu na niewielką liczbę słonecznych dni w ciągu roku oraz częstą niewystarczającą podaż witaminy D w diecie, lekarze i dietetycy zalecają suplementację zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Według autorów publikacji zatytułowanej „Wytyczne dla lekarzy rodzinnych dotyczące suplementacji witaminy D”, dzieci w wieku 9-lat powinny w okresie od października do marca suplementować witaminę D w dawce 600-1000 j.m. na dobę (dokładna dawka zależy od masy ciała). Suplementacja jest wskazana także w pozostałym okresie roku, jeśli synteza skórna jest niewystarczająca.

Może Cię również zainteresować w temacie witamin dla dzieci:

1. https://podyplomie.pl/aktualnosci/07431,witamina-d-dlaczego-jest-taka-wazna

2. https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/swiatlo-sloneczne-i-witamina-d

3. https://www.mp.pl/podrecznik/pediatria/chapter/B42.1.3.38.1.1

4. https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/swiatlo-sloneczne-i-witamina-d

Dotyczy leku Vigalex® Bio, Vigalex® Forte, Vigalex® Max

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.