Witamina D w rybach: jaka jest jej zawartość?

Powszechnie wiadomo, że witamina D jest przez ludzki organizm pozyskiwana przede wszystkim poprzez syntezę skórną, będącą wynikiem promieniowania ultrafioletowego. Jednak, jak podkreślają specjaliści, w Polsce słonecznych dni jest zbyt mało, by można było pozyskać odpowiednio dużo witaminy D ze słońca, dlatego regularnie podkreśla się, jak ważna jest odpowiednia dieta – a w szczególności ryby. Witamina D jest w nich co prawda obecna, ale czy w wystarczającym stopniu? Sprawdźmy.

Czy zawartość witaminy D w rybach jest duża?

Lekarze nie od dziś alarmują, że zdecydowana większość polskiego społeczeństwa żyje z niedoborami witaminy D. Według badań przeprowadzonych kilka lat temu, deficyt witaminy D wykazano u ponad 90% dorosłych Polaków1. Wynika to oczywiście z faktu, że położenie geograficzne Polski oraz nasz tryb życia uniemożliwiają nam pozyskiwanie odpowiednio dużych ilości witaminy D ze słońca. Dlatego regularnie podkreśla się, jak ważna jest witamina D3 w rybach.

Ale czy zawartość witaminy D w rybach faktycznie jest tak duża? Zawartość witaminy D w większości produktów spożywczych będących jej źródłem, jest niska lub śladowa i mieści się w przedziale 50 a 200 j.m. w porcji2. Witamina D w rybach faktycznie jest obecna w większych ilościach.

Witamina D – ryby

Jaka dokładnie jest zawartość witaminy D w rybach? Wiele zależy tu od gatunku ryb, jednak ogólnie można powiedzieć, że najlepsze pod tym względem są tłuste ryby morskie.

Witamina D – ryby, które są jej najlepszym źródłem:

  • węgorz świeży – 1200 IU/100 g;
  • łosoś dziki świeży – 600-1000 IU/100 g;
  • śledź w oleju – 808 IU/100 g;
  • śledź marynowany – 480 IU/100 g;
  • łosoś gotowany lub pieczony – 540 IU/100 g;
  • łosoś świeży hodowlany – 100-250 IU/100 g;
  • tuńczyk lub sardynki z puszki – 200 IU/100 g;
  • makrela gotowana lub pieczona – 152 IU/100 g3.

Witamina D3 w rybach – czy to wystarczy?

Jak zadbać o odpowiedni poziom witaminy D3? Ryby z pewnością są ważnym elementem codziennej diety, ale dużą rolę odgrywa też suplementacja. Jak twierdzą lekarze i dietetycy, zawartość witaminy D w rybach, jajkach i produktach mlecznych jest niewystarczająca, a synteza skórna tak mała, że konieczne jest suplementowanie witaminy D przez wszystkie grupy wiekowe – zarówno dorosłych i seniorów, jak i niemowlęta oraz dzieci. Suplementacja jest kluczowa w okresie od października do marca, ale specjaliści przekonują, że również w okresie wiosenno-letnim jest ona całkowicie bezpieczna.

Przypisy:

1. https://pulsmedycyny.pl/deficyt-witaminy-d-w-polskiej-populacji-jest-ogromny-892732

2. https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/010/947/original/Strony_od_MpD_2011_05-9.pdf?1468409662

3. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/62906,witamina-d

Dotyczy leku Vigalex® Bio, Vigalex® Forte, Vigalex® Max

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.