Witaminy podczas karmienia piersią, które warto brać

Czas po urodzeniu dziecka jest szczególny, ponieważ zaczynamy wtedy budować więź z dzieckiem. Wiele kobiet w tym czasie karmi piersią. Wówczas warto przyjmować witaminy, które będą mieć pozytywny wpływ na kobietę karmiącą i jej dziecko, a także samą laktację. Witaminy podczas karmienia piersią, tak samo jak niektóre składniki mineralne, są niezwykle ważne do prawidłowego rozwoju dziecka i do zachowania zdrowia mamy. Część z nich jesteśmy w stanie dostarczyć z dietą, jednak czasami warto sięgnąć po suplementy dla matek karmiących. Jak powinna wyglądać suplementacja przy karmieniu piersią? Wyjaśniamy.

  1. Jakie witaminy przy karmieniu piersią?
  2. Witamina D
  3. Kwas foliowy
  4. DHA
  5. Wapń
  6. Jod
  7. Żelazo
  8. Dlaczego laktacja zwiększa zapotrzebowanie na witaminy?
  9. Dawkowanie witamin podczas laktacji
  10. Dieta w trakcie karmienia piersią

Jakie witaminy przy karmieniu piersią?

Rozwój mózgu dziecka jest coraz bardziej złożony w drugiej połowie ciąży i utrzymuje się na wysokim poziomie w pierwszym roku życia, a później przez kilka następnych lat. Niemowlętom należy dostarczać jak najlepsze pożywienie, aby zapewnić zaspokojenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Zaleca się karmienie piersią początkowo jako jedyne źródło pożywienia i kontynuowanie po wprowadzeniu pokarmów uzupełniających. Jeżeli karmienie wyłącznie piersią nie jest możliwe, odpowiednim substytutem są preparaty do dalszego żywienia niemowląt. Lipidy w mleku ludzkim i mleku modyfikowanym mają szczególne znaczenie w tym okresie z kilku powodów. Przede wszystkim są głównym źródłem energii wspierającym prawidłowy rozwój dziecka. Zarówno mleko ludzkie, jak i mieszanki dla niemowląt dostarczają około połowy kalorii w postaci tłuszczu1.

Wraz z mlekiem mamy dziecko otrzymuje wszystkie niezbędne witaminy i składniki mineralne. W niektórych przypadkach konieczna może być suplementacja podczas karmienia piersią. O jakie witaminy należy szczególnie zadbać, karmiąc piersią?

Witamina D

Witamina D jest ważna dla dziecka od pierwszych chwil życia, gdyż pomaga zapobiegać krzywicy, która jest chorobą dotykającą dzieci. Witamina D jest niezbędna do metabolizmu wapnia u dzieci i dorosłych. Ponieważ zapotrzebowanie na wapń wzrasta w trzecim trymestrze ciąży, poziom witaminy D staje się kluczowy dla zdrowia matki oraz rozwoju szkieletu u płodu. Niedobór witaminy D jest dosyć powszechny u niemowląt karmionych piersią pomimo stosowania witamin prenatalnych. W pierwszych 6–8 tygodniach życia po urodzeniu poziom witaminy D u noworodka zależy w dużej mierze od transportu witaminy D przez łożysko. U większości niemowląt zapasy witaminy D pobrane od matki wyczerpują się po około 8. tygodniach życia pozapłodowego. Dzieci karmione mieszankami otrzymują odpowiednią ilość witaminy D, ponieważ są one fortyfikowane w witaminę D. Natomiast dzieci karmione wyłącznie piersią są bardziej narażone na niedobór witaminy D2.

Kwas foliowy

Odpowiednia podaż folianów podczas karmienia piersią wpływa na prawidłowy rozwój noworodka, ponieważ foliany są niezbędnym elementem podczas syntezy DNA3.

Suplementacja kwasem foliowym zależy od grupy ryzyka. U kobiet z grupy niskiego ryzyka stosuje się dawkę 0,4 mg na dobę, u kobiet z grupy podwyższonego ryzyka tę samą dawkę uzupełnioną o kolejne 0,4 mg w formie aktywnych folianów, z kolei w przypadku wysokiego ryzyka 0,8 mg/dobę w okresie laktacji3.

DHA

Niemowlęta nie są w stanie syntetyzować wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Kwas DHA jest niezbędny do prawidłowego wzrostu i dojrzewania wielu układów narządów, przede wszystkim mózgu. Mleko kobiece dostarcza DHA niemowlętom karmionym piersią, jednak jego poziom jest zmienny i zależy od diety i stylu życia matki. Kobiety karmiące piersią, które suplementują DHA, mają podwyższony poziom DHA w mleku, co jest korzystne dla dziecka1.

Wapń

Badania wskazują na znaczną utratę masy kostnej u kobiet karmiących piersią, co może być spowodowane zwiększoną resorpcją kości w celu zaspokojenia wysokiego zapotrzebowania niemowląt na wapń. Przedłużone karmienie piersią może być związane ze zmniejszeniem gęstości kości u matki4. Zapotrzebowanie na wapń pokrywane jest głównie z produktów mlecznych, jednak w przypadku kobiet spożywających małe ilości nabiału, a także w przypadku alergii czy nietolerancji, suplementacja może być konieczna.

Jod

Jod jest bardzo ważny dla kobiety, która karmi piersią, ponieważ zapobiega nieprawidłowościom w tarczycy oraz problemom z laktacją. Hormony tarczycy biorą udział w regulacji gospodarki hormonalnej, w przemianach białek, węglowodanów, lipidów, a także w dojrzewaniu niektórych układów i narządów. W Polsce występuje średnie ryzyko niedoboru jodu w diecie, dlatego stosuje się sól jodowaną. Jednakże w przypadku niskiego spożycia soli kobieta karmiąca może być narażona na jego niedobory. Zapotrzebowanie na jod zwiększa się także podczas karmienia piersią5.

Zawartość jodu w mleku kobiecym zależy od zawartości jodu w diecie oraz od zapasów jodu uwalnianych z tarczycy5.

Żelazo

Żelazo należy przyjmować szczególnie w przypadkach, kiedy mamie karmiącej grozi ryzyko niedokrwistości. U kobiet karmiących podczas rutynowych badań bardzo często stwierdza się niedokrwistość. Wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia niedokrwistości u dziecka i ograniczenia rozwoju psychomotorycznego. Kobiety karmiące piersią, w szczególności na dietach wegetariańskich i wegańskich, są narażone na niedobory żelaza5

Dlaczego laktacja zwiększa zapotrzebowanie na witaminy?

Potrzeby energetyczne kobiet w okresie laktacji są zwiększone, ponieważ karmienie piersią zwiększa zapotrzebowanie energetyczne kobiety. Zostało to obliczone na podstawie objętości produkowanego mleka, gęstości energetycznej mleka oraz wydajności konwersji energii z diety na energię mleka matki. W ten sposób oszacowano, że średnio kobiety karmiące mają zwiększone potrzeby energetyczne o około 595 kcal/dzień w trakcie pierwszych dwóch miesięcy po porodzie i 670 kcal/dzień w 3–8 miesiącu połogu. Jest to oczywiście także zależne od innych czynników, takich jak wiek, wzrost, masa ciała i aktywność fizyczna matki6.

Dawkowanie witamin podczas laktacji

Witaminy przy karmieniu piersią wpływają na zachowanie zdrowia zarówno u mamy, jak i u dziecka. Dawkowanie zawsze powinno być uzgodnione z lekarzem, który będzie w stanie najlepiej dobrać odpowiednie dawki, patrząc na wyniki badań kobiety5.

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników należy suplementować te same witaminy, co podczas ciąży (przeczytaj o tym, jakie witaminy przyjmować w ciąży). Suplementacja przy karmieniu piersią obejmuje5:

  • kwas foliowy w dawce 0,4 mg na dobę, jeśli istnieje ryzyko niedoborów,
  • kwasy tłuszczowe DHA w dawce od 600 mg na dobę do nawet 1000 mg w przypadku znacznego niedoboru,
  • żelazo w dawce 20 mg na dobę, jeśli poziom żelaza we krwi jest wyrównany. W przypadku niedokrwistości konieczne mogą być wyższe dawki suplementacyjne bądź zastrzyki domięśniowe,
  • jod w dawce 200 µg na dobę,
  • witamina D3 w dawce 2000 IU dziennie,
  • magnez w dawce od 200 do 1000 mg w zależności od zapotrzebowania.

Dieta w trakcie karmienia piersią

Witaminy podczas karmienia piersią można dostarczać za pomocą tabletek oraz suplementów, jednak nie można zapominać również o zdrowej diecie, która potrafi dostarczyć do organizmu wiele cennych witamin. Suplementy dla matek karmiących mogą nie być niezbędne, jeśli dieta jest bogata w wiele witamin i składników mineralnych. Zdrowa dieta obejmuje co najmniej 5 porcji różnych owoców i warzyw dziennie, zarówno świeżych, jak i mrożonych czy konserwowych. Do codziennej diety warto także włączyć produkty bogate w skrobię i błonnik, źródła białka oraz produkty mleczne. W trakcie karmienia piersią nie powinno się spożywać więcej niż 2 porcje tłustych ryb tygodniowo, takich jak makrela, sardynki, pstrąg i łosoś, ponieważ ryby mogą być zanieczyszczone metalami ciężkimi.

Bibliografia

  1. Koletzko B., Lien E., Agostoni C., et al., The roles of long-chain polyunsaturated fatty acids in pregnancy, lactation and infancy: review of current knowledge and consensus recommendations. J Perinat Med. 2008;36(1):5-14.
  2. Mulligan M. L., Felton S. K., Riek A. E., Bernal-Mizrachi C., Implications of vitamin D deficiency in pregnancy and lactation. Am J Obstet Gynecol. 2010;202(5):429.e1-429.e4299.
  3. Bomba-Opoń D., Hirnle L., Kalinka J., Seremak-Mrozikiewicz A., Suplementacja folianów w okresie przedkoncepcyjnym, w ciąży i połogu. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017;2(5):210-214.
  4. Cai G., Tian J., Winzenberg T., Wu F., Calcium supplementation for improving bone density in lactating women: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Am J Clin Nutr. 2020;112(1):48-56.
  5. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących, 2014.
  6. Dewey K. G., Energy and protein requirements during lactation. Annu Rev Nutr. 1997;17:19-36.
  7. https://www.nhs.uk/conditions/baby/breastfeeding-and-bottle-feeding/breastfeeding-and-lifestyle/diet/ [dostęp: 03.01.2021].

Dotyczy leku Vigalex® Bio, Vigalex® Forte, Vigalex® Max

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.