Jak skutecznie wzmocnić zęby?

Niemal każdy z nas marzy o tym, aby mieć zdrowe i nieskazitelne zęby. Piękny uśmiech bowiem pozytywnie wpływa na nasz wizerunek, dodaje nam odwagi, pewności siebie i ułatwia kontakty międzyludzkie. Jak się okazuje, na stan naszego uzębienia duży wpływ mają geny, ale nie tylko. Istotne są także codzienne nawyki. Co ciekawe, regularne mycie zębów to tylko jeden z nich. Zatem jak dbać o zęby, aby móc cieszyć się ich dobrą kondycją? Odpowiedzi na to pytanie udzielamy w niniejszym artykule. Zachęcamy do lektury.

Zdrowe zęby – co wpływa na stan uzębienia?

Na kondycję naszych zębów wpływ ma wiele czynników. Mowa tu między innymi o stosowanej na co dzień diecie, używkach czy higienie jamy ustnej. Żeby mieć zdrowe zęby nie wystarczy szczotkować je dwa razy dziennie. Bardzo ważne jest także to, co jemy, czy palimy papierosy, jakie przebyliśmy choroby, a także jakie leki stosujemy. Niektóre medykamenty bowiem realnie wpływają na stan szkliwa, powodując jego osłabienie czy odbarwienie. W wyniku tego zęby mogą zżółknąć, a nawet zacząć się kruszyć, co nierzadko stanowi początek pojawiania się ubytków. W tym miejscu pojawia się pytanie – jak wzmocnić zęby i czy jest to w ogóle możliwe? Odpowiedź na nie brzmi – tak, a sposoby na to przedstawiamy w dalszej części artykułu.

Co jeść, żeby mieć zdrowe zęby? Sięgnij po owoce

Żeby mieć mocne i zdrowe zęby, warto wzbogacić swoją codzienną dietę o owoce. Ze względu na to, że stanowią one bogate źródło składników mineralnych, a także obfitują w witaminę C, która pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania zębów. Warto jednak pamiętać o tym, że w owocach znajdują się również duże ilości cukrów oraz kwasów, które zwiększają ryzyko występowania próchnicy. Dlatego też nie należy przesadzać z ich ilością w swoim menu. Zatem, co jeść na zdrowe zęby, a właściwie po jakie owoce sięgać? Otóż owocem, który najczęściej polecają stomatolodzy jest jabłko. Wynika to z faktu, iż nie posiada ono zbyt dużo kwasów oraz cukrów, a jego spożywanie umożliwia oczyszczanie jamy ustnej w naturalny sposób. Ślina, która jest wydzielana w trakcie jedzenia jabłka, pozwala skutecznie wypłukać resztki jedzenia znajdujące się w jamie ustnej, przy jednoczesnym zabezpieczeniu szkliwa przed szkodliwym działaniem kwasów.  

Co jeść na zdrowe zęby? Pamiętaj o nabiale i rybach

Zadając sobie pytanie – co jeść, żeby mieć zdrowe zęby –  z całą pewnością warto wskazać w tym miejscu produkty mleczne, które obfitują w wapń i stanowią podstawowy budulec kości i zębów. W związku z powyższym, niewątpliwie dobrym rozwiązaniem, będzie wprowadzenie do swojej diety jogurtów bez dodatku cukru, stanowiących doskonały sposób na dostarczenie organizmowi należytej ilości tego minerału. W jogurtach znajdują się również bakterie kwasu mlekowego, które sprzyjają utrzymaniu prawidłowej flory bakteryjnej nie tylko w jamie ustnej, ale również w przewodzie pokarmowym. Pozwala to na zminimalizowanie występowania zakażeń o podłożu grzybiczym, a także stanowi ochronę dla szkliwa.

To, co jest zdrowe dla zębów, to również spożywanie ryb. Mięso ryb stanowi bowiem bogate źródło wapnia, fosforu oraz witaminy D3. Są to składniki, które odpowiadają za mineralizację zębów oraz kości. Najwięcej można znaleźć ich w takich rodzajach ryb jak: łosoś, szprotki czy makrela.

Dbanie o zęby – jakich produktów unikać, żeby mieć zdrowy uśmiech?

Odpowiednie dbanie o zęby to nie tylko spożywanie wartościowych dla ich zdrowia produktów. To także ograniczanie lub całkowite wyeliminowanie ze swojego jadłospisu tych, które negatywnie wpływają na ich kondycję. Osad nazębny, będący lepką warstwą bakterii pokrywających zęby po spożytym posiłku, wydziela kwasy, rozkładające szkliwo. Dlatego też produkty spożywcze bogate w kwasy mogą powodować erozję szkliwa, w związku z czym lepiej jeść je z umiarem, aby maksymalnie zredukować negatywne dla zębów skutki. Jakiego zatem jedzenia w nadmiarze nie polecają dentyści? Przykładem wyżej wspomnianych są twarde i lepkie słodycze. Ich resztki przez długi czas pozostają w jamie ustnej, a co za tym idzie, szkodliwe działanie cukrów i kwasów jest znacznie wydłużone. Ponadto, lepkie słodycze przyklejają się do zębów, a razem z nimi zawarty w nich cukier.

Negatywny wpływ na stan uzębienia mają również takie produkty jak makaron, biały chleb oraz chipsy. Wynika to z faktu, że podczas procesu ich trawienia są przetwarzane na cukry. Natomiast resztki tych pokarmów, pozostające w szczelinach zębów, stwarzają doskonałe warunki dla kwasów, które się namnażają.

Zastanawiając się nad tym, jak dbać o zęby, warto także zwracać szczególną uwagę na spożywane przez siebie napoje. Na przykład gazowane napoje sprawiają, że zęby narażone są na długotrwały kontakt z cukrami i kwasami. Jeżeli mowa o kawie, herbacie czy czerwonym winie, to są to napoje silnie barwiące, które spożywane w dużych ilościach mogą przyczyniać się do występowania na zębach trudnych do usunięcia przebarwień.

Umiar należy zachować również w przypadku spożywania pomarańczy, kiwi, cytryn oraz grejpfrutów. Zawierają one bowiem szkodliwe dla szkliwa kwasy. Są jednak bogatym źródłem witaminy C, która jest istotna dla zdrowia dziąseł. Dlatego też nie należy z nich zrezygnować, a jedynie zachować umiar w jedzeniu.

Witaminy i składniki mineralne na zdrowe zęby – jakie stosować?

Odpowiadając sobie na pytanie – jak wzmocnić zęby – niewątpliwie należy pamiętać o tym, aby zadbać o dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych, które wykazują pozytywny wpływ na stan naszego uzębienia. Na uwagę zasługuje przede wszystkim wapń. Jest to pierwiastek, pełniący kluczową rolę zarówno w budowie kości, jak i zębów. Przede wszystkim można go dostarczać organizmowi w sposób naturalny, czyli wraz ze spożywanym jedzeniem. Znaleźć go można choćby we wspomnianych uprzednio nabiale. Jeżeli chcemy zwiększyć dawkę wapnia dostarczanego każdego dnia do naszego organizmu, możemy sięgnąć dodatkowo po tabletki na zdrowe zęby, które będą zawierały go w swoim składzie.

Kolejnym składnikiem mineralnym, niezwykle ważnym w przypadku zdrowych i mocnych zębów, jest fosfor. Podobnie jak wapń, pierwiastek ten jest kluczowy dla prawidłowej mineralizacji zębów. Można go znaleźć w takich produktach spożywczych jak m.in. nabiał, mięso (głównie w wątróbce wieprzowej i wołowej, w piersi z kurczaka i z indyka), rybach, kaszach, ziarnach zbóż, orzechach czy warzywach strączkowych.

Witaminą, która odgrywa dużą rolę w trosce o zdrowe i mocne zęby jest witamina D3. Wspomaga ona przyswajanie wapnia i odpowiada za stymulację rozwoju kości i zębów. Produkowana jest ona w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Dlatego też warto w słoneczne dni spędzać czas na świeżym powietrzu. Ze względu na fakt, że w okresie jesienno- zimowym dni słonecznych jest stosunkowo niewiele, w tym czasie szczególnie cierpimy na niedobór tej ważnej dla naszego zdrowia i samopoczucia witaminy. W związku z czym zaleca się jej suplementację w odpowiednich dawkach, które uprzednio warto skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Witamina D3 dostępna jest zarówno w tabletkach, jak i kroplach. Dzięki temu każdy może wybrać odpowiednią dla siebie formę.

W naszej codziennej diecie nie powinno także zabraknąć witaminy C. Tak jak wcześniej wspominaliśmy, wpływa ona pozytywnie na zdrowie zębów.  Pomaga także w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania naczyń krwionośnych. Witamina C naturalnie występuje w natce pietruszki, papryce, brukselce, brokułach, owocach dzikiej róży, aceroli, czy czarnej porzeczce. Jeśli na co dzień nie spożywamy w wystarczającej ilości tego rodzaju produktów, to warto sięgnąć po suplementy na mocne zęby, które zawierają witaminę C w swoim składzie.

Jak dbać o zęby na co dzień?

Odpowiednie odżywianie czy witaminy na zdrowe zęby to tylko niektóre z czynników, mających wpływ na zdrowie i kondycję naszych zębów. Bardzo ważne jest również należyte dbanie o higienę jamy ustnej. Dzięki niej zapobiega się namnażaniu bakterii i rozwojowi próchnicy. Warto pamiętać o tym, aby myć zęby regularnie, przestrzeń między zębami dokładnie czyścić przy użyciu nici dentystycznej lub irygatora, a także stosować preparat do płukania jamy ustnej.

W należytym dbaniu o zęby, dużą rolę odgrywa także wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów oraz pasty. Sporym powodzeniem i jednocześnie dobrymi opiniami cieszą się ostatnio szczoteczki soniczne, które pozwalają doczyścić zęby w nawet trudno dostępnych miejscach i jednocześnie robią to w delikatny dla szkliwa sposób.

Szukając odpowiedzi na pytanie – jak prawidłowo dbać o zęby – naszej uwadze nie powinny umykać regularne wizyty u dentysty. W trakcie ich trwania stomatolog poinformuje nas, czy w którymś z zębów nie rozwija się próchnica lub czy przy linii dziąseł nie osadził się kamień nazębny. Wówczas możliwe będzie szybkie podjęcie kroków w celu wyleczenia zęba lub usunięcia zgromadzonego kamienia nazębnego.

Jak wzmocnić zęby? Podsumowanie

Żeby móc cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem, należy przykładać szczególną wagę do odpowiedniego dbania o zęby. Istotna jest nie tylko należyta higiena jamy ustnej, która pozwala wyczyścić zęby, pozbyć się bakterii i odświeżyć oddech. Dużą rolę w trosce o zęby odgrywa także odpowiednia dieta, obfitująca w witaminy na zęby i pozbawiona produktów, które im wyraźnie szkodzą. Warto pamiętać także o regularnych kontrolach w gabinecie stomatologicznym. Bieżące leczenie ubytków, niewielkiej próchnicy, czy systematyczne usuwanie kamienia nazębnego to coś, co wzmacnia zęby. Im więcej kamienia czy im bardziej zaawansowana próchnica, tym większe prawdopodobieństwo osłabienia zębów. Dlatego też dbajmy o nie każdego dnia i nie zapominajmy o profilaktyce, która pozwala zapobiegać występowaniu poważnych problemów z zębami. 

Dotyczy leku Vigalex® Bio, Vigalex® Forte, Vigalex® Max

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.