Witaminy na wzmocnienie mięśni

Mocne i silne mięśnie to nieodłączny element dobrej kondycji i dobrego samopoczucia. By je takimi utrzymać, należy przestrzegać odpowiedniej diety, oraz w razie potrzeby stosować suplementację obfitującą w białko, witaminy i składniki mineralne. Sportowcy nadmiernie eksploatujący swoje ciało podczas wymagających treningów, są narażeni na niedobory witamin, tak istotnych podczas budowania masy mięśniowej. Jakie zatem witaminy na mięśnie stosować, aby móc je odpowiednio wzmocnić? Odpowiadamy.

Jaką rolę pełnią witaminy na prawidłowe funkcjonowanie mięśni?

Na rozwój mięśni wpływ ma wiele czynników. Jeden z nich to odpowiednia podaż witamin, które dostarczane są organizmowi wraz z dietą. Im większy cel do osiągnięcia stawia sobie sportowiec, a wraz z nim wzrasta poziom jego wytrenowania, tym zapotrzebowania organizmu na witaminy znacznie wzrasta. Jak się okazuje, dostarczanie ich wraz z pożywieniem nierzadko bywa dosyć trudne. Deficyt witamin natomiast, może wpłynąć na zahamowanie starań o rozwój większej ilości tkanki mięśniowej.

Istotną kwestią jest również fakt, że witaminy stosowane na prawidłowe funkcjonowanie mięśni, powodują niwelowanie skutków ubocznych przemiany materii oraz wspierają pracę mózgu. Witaminy pełnią funkcję siły napędowej dla białka, tłuszczów i węglowodanów. Neutralizują również wolne rodniki, w związku z czym sprawują rolę antyoksydantów.

Zapotrzebowanie na witaminy jest ściśle powiązane z intensywnością danego sportu, a także stylem życia, jaki prowadzi sportowiec. Jeżeli treningi są ciężkie i częste, to potrzebna jest dodatkowa suplementacja, gdyż dostarczenie niezbędnych witamin w odpowiednich ilościach, jedynie w produktach spożywczych, może być utrudnione. Dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania mięśni warto dostarczać organizmowi w optymalnych ilościach witaminę D3, a także witaminy z grupy B.

Witamina D3 na wzmocnienie mięśni

W prawidłowym funkcjonowaniu mięśni dużą rolę odgrywa również witamina D3. Ponadto, jest niezbędna dla utrzymania mocnych kości, a także odpowiedniego poziomu wapnia i fosforu oraz ich należytego wykorzystania. Należy pamiętać o tym, że niedobór witaminy D3 może przyczyniać się do występowania problemów z układem ruchu. Witamina D3 jest dostarczana organizmowi za pośrednictwem promieni słonecznych, a także z niektórymi pokarmami.

W okresie jesienno- zimowym, kiedy słońce z reguły chowa się za chmurami, organizm narażony jest właśnie na niedobory witaminy D3. Dlatego też tak ważnym jest, aby suplementować ją od października do maja w odpowiednich dawkach. Zanim rozpocznie się jednak przyjmowanie suplementu lub leku, w którego składzie znajduje się witamina D3, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, aby ustalić, jaka dawka będzie dla danej osoby najbardziej odpowiednia. 

Dotyczy leku Vigalex® Bio, Vigalex® Forte, Vigalex® Max

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.