Witamina D dla 8-latka – co warto wiedzieć?

Z roku na rok coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że witaminę D należy suplementować. Zdarza się jednak, że zapominamy o tym, że potrzebują jej nie tylko dorośli, ale również dzieci. Tymczasem lekarze i dietetycy mówią wprost: na niedobory witaminy D dzieci są narażone tak samo, jak dorośli. Jaka zatem powinna być witamina D dla 8-latka i jaka jej dobowa dawka jest wskazana? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Witamina D dla 8-latka – dlaczego jest istotna?

Przede wszystkim należy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w ogóle witamina D dla 8-latka jest tak istotna? Mówiąc w skrócie, witamina D pełni w organizmie szereg istotnych funkcji – między innymi jest niezbędna w procesie wchłaniania wapnia i fosforanów1 – minerałów potrzebnych do prawidłowego rozwoju kości, zębów i mięśni oraz utrzymania ich w odpowiedniej kondycji.

Witamina D pośrednio – a jednocześnie bardzo znacząco – wpływa zatem na rozwój układu szkieletowego. Nie musimy zatem chyba przekonywać, że jest ona szczególnie istotna w okresie dziecięcym, w którym organizm ludzki wzrasta bardzo intensywnie.

Do czego mogą prowadzić niedobory witaminy D u dziecka? Przede wszystkim do krzywicy – choroby polegającej na nieprawidłowej mineralizacji kości, która objawia się deformacjami szkieletu: m.in. zniekształceniami kończyn dolnych i kręgosłupa, deformacjami klatki piersiowej czy uwydatnieniem guzów czołowych. Krzywicy może też towarzyszyć opóźnienie rozwoju psychomotorycznego, osłabienie siły mięśniowej, drażliwość i nadpobudliwość.2

Jaka witamina D dla 8-latka jest odpowiednia?

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że witamina D jest głównie dostarczana do organizmu poprzez syntezę skórną, czyli podczas ekspozycji na światło słoneczne. Warto też dbać o odpowiednią ilość witaminy D3 w codziennej diecie – znajduje się ona między innymi w tłustych rybach, takich jak łosoś, makrela, śledź czy tuńczyk, a także w produktach odzwierzęcych: produktach mlecznych i żółtych serach czy jajach3. Pamiętajmy o tym, że witamina D3 jest efektywniej metabolizowana niż witamina D2, którą można znaleźć w drożdżach czy grzybach.

Witamina D dla 8-latka – jak dawka będzie właściwa?

Szacuje się, że w Europie nawet 80-90% społeczeństwa żyje z niedoborem witaminy D4. Oznacza to, że wskazana jest także suplementowana witamina D dla 8-latka. Jaka dawka będzie odpowiednia?

Zgodnie z zaleceniami opracowanymi przez Polską Grupę Roboczą, które zostały przedstawione w publikacji pod tytułem „Wytyczne dla lekarzy rodzinnych dotyczące suplementacji witaminy D”, zalecana dawka dobowa w suplementacji u dzieci 8-letnich wynosi 600-1000 j.m., a dokładna dawka zależy od masy ciała. Suplementację należy stosować przede wszystkim w okresie od października do marca, chociaż nie ma przeciwwskazań do suplementowania witaminy D także w pozostałym okresie. Suplementacja w czasie od kwietnia do września jest natomiast niezbędna, jeżeli synteza skórna w okresie wiosenno-letnim jest niewystarczająca5.

Może Cię również zainteresować w temacie witamin dla dzieci:

1.https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/swiatlo-sloneczne-i-witamina-d

2. https://www.mp.pl/podrecznik/pediatria/chapter/B42.1.3.38.1.1

3. https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/swiatlo-sloneczne-i-witamina-d

4. https://podyplomie.pl/aktualnosci/07431,witamina-d-dlaczego-jest-taka-wazna

5. Wytyczne dla lekarzy rodzinnych dotyczące suplementacji witaminy D

Spis treści:

Dotyczy leku Vigalex® Bio, Vigalex® Forte, Vigalex® Max

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.