Witamina D dla 7-latka – co warto wiedzieć?

O tym, że wielu Polaków żyje z deficytami witaminy D, mówi się w ostatnich latach coraz częściej. Już w 2015 roku alarmowano, że aż 90% dorosłych obywateli naszego kraju uznawanych za zdrowych żyje z niedoborem witaminy D, a aż 60% z tej grupy zmaga się z jej ciężkim deficytem1. Należy jednak pamiętać o tym, że problem dotyczy nie tylko dorosłych, ale też dzieci. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jakie znaczenie ma witamina D dla 7-latka, jaka jej wersja będzie dla dziecka w tym wieku najbardziej odpowiednia i co można zrobić, by zapobiegać jej niedoborom w organizmie pociechy.

Witamina D dla 7-latka – jaką pełni rolę?

Zacznijmy od absolutnych podstaw, czyli wyjaśnienia, dlaczego tak ważna jest witamina D dla 7-latka. Powszechnie wiadomo, że witamina D jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu – nie będziemy jednak skupiać się w tym tekście na wszystkich funkcjach witaminy D, a wymienimy te, które są najważniejsze z perspektywy zdrowia i rozwoju dziecka.

Najistotniejszą funkcją witaminy D (nie tylko w przypadku dziecięcego organizmu) jest regulacja gospodarki wapniowo-fosforanowej. Witamina D poprawia wchłanianie wapnia i fosforu w jelitach, a co za tym idzie, reguluje stężenie tych makroelementów we krwi. W ten sposób wpływa na odpowiednią mineralizację kości. Niedobory witaminy D u dzieci od najmłodszych lat mogą skutkować krzywicą – chorobą ogólnoustrojową wynikającą z nieprawidłowej mineralizacji kości, która objawia się deformacjami kostnymi (kości są rozmiękczone, słabe i podatne na złamania)2, a także drażliwością, nadpobudliwością czy osłabieniem siły mięśniowej i opóźnieniem rozwoju psychomotorycznego3.

Ale to nie wszystko. Udowodniono, że zbyt mała dawka witaminy D dla 7-latka osłabia odporność – zarówno wrodzoną, jak i adaptacyjną. Dzieci z niedoborem witaminy D mogą zatem być bardziej podatne na zachorowania na infekcje górnych dróg oddechowych i cięższe przechodzenie takich chorób.4

Witamina D3 dla 7-latka – skąd ją czerpać?

Witamina D nazywana jest „witaminą słońca”. W przeciwieństwie do innych witamin jest ona dostarczana do organizmu przede wszystkim wyniku syntezy skórnej, która przebiega za pomocą oddziaływania promieni ultrafioletowych. 

Rzeczywistość pokazuje, że synteza skórna nie jest w stanie pokryć całego zapotrzebowania organizmu na witaminę D, co wynika przede wszystkim z położenia geograficznego Polski. Średnia liczba słonecznych dni w roku w naszym kraju wynosi zaledwie 665, co w dość czytelny sposób pokazuje, że słońca jest niewiele. Żeby zapewnić organizmowi odpowiedni poziom witaminy D, musielibyśmy przebywać na słońcu codziennie przynajmniej przez 15-30 minut z odsłoniętymi co najmniej 18% powierzchni skóry (czyli z przedramionami i podudziami) bez stosowania kremów z filtrami UVB.6

Dobrą informacją jest to, że witamina D3 dla 7-latka znajduje się również w produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego: rybach morskich (takich jak łosoś, śledź czy makrela), jajkach oraz w produktach mlecznych.

Odpowiednia dawka witaminy D dla 7-latka – jak ją zapewnić?

Jednak spożywanie produktów spożywczych z witaminą D może nie wystarczyć. W rybach, jajkach czy mleku jest jej mimo wszystko stosunkowo niewiele, więc pokrycie całego zapotrzebowania organizmu na „witaminę słońca” w ten sposób jest praktycznie niemożliwe. To właśnie dlatego lekarze i dietetycy mówią wprost: dzieci, tak samo jak dorośli, powinny suplementować witaminę D.

Witamina D dla 7-latka powinna być suplementowana przede wszystkim w okresie od października do marca. Jeżeli dziecko w czasie od kwietnia do września przebywa przez około 15-30 minut dziennie na słońcu w godzinach 10:00-15:00 z odkrytymi przedramionami i podudziami bez stosowania kremów z filtrem, suplementacja w tym okresie nie jest niezbędna, choć nadal bezpieczna7. Jeśli te warunki nie są spełnione, witamina D dla 7-latka powinna być suplementowana przez cały rok.

Witamina D dla 7-latka: jaka dawka będzie właściwa?

Wiesz już, jak ważna jest witamina D dla 7-latka. Jaka dawka będzie odpowiednia podczas suplementacji? Według wytycznych witamina D3 dla 7-latka powinna być suplementowana w dawce od 600 do 1000 j.m. na dobę w zależności od masy ciała.

Badanie przeprowadzone kilka lat temu wśród polskich dzieci wykazało, że nawet u 80-90% z nich występują niedobory witaminy D wynoszące poniżej 20 ng/ml8. Potencjalny deficyt witaminy D u dziecka jak najbardziej należy zatem brać pod uwagę i zrobić wszystko, by mu zapobiec.

Może Cię również zainteresować w temacie witamin dla dzieci:

1. https://pulsmedycyny.pl/deficyt-witaminy-d-w-polskiej-populacji-jest-ogromny-892732

2. https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/krzywica-jak-dbac-o-zdrowe-kosci-naszych-dzieci/

3. https://www.mp.pl/podrecznik/pediatria/chapter/B42.1.3.38.1.1

4. https://podyplomie.pl/aktualnosci/07431,witamina-d-dlaczego-jest-taka-wazna

5. Ibidem

6. https://pulsmedycyny.pl/deficyt-witaminy-d-w-polskiej-populacji-jest-ogromny-892732

7. Wytyczne dla lekarzy rodzinnych dotyczące suplementacji witaminy D

8. https://pulsmedycyny.pl/deficyt-witaminy-d-w-polskiej-populacji-jest-ogromny-892732

Spis treści:

Dotyczy leku Vigalex® Bio, Vigalex® Forte, Vigalex® Max

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.