Jak wzmocnić kości?
Kości i stawy należą do tej części naszego ciała, które na co dzień są mocno eksploatowane. Dlatego też wraz z wiekiem, ulegają one „zużyciu”. Ponadto, zdecydowanie nie służy im siedzący tryb życia, nadmierna lub niewłaściwie dopasowana do możliwości danej osoby aktywność fizyczna, niezdrowa dieta i nadwaga. Żeby wzmocnić kości i stawy, a także zapobiec występowaniu takich chorób jak osteoporoza czy zapalenie stawów, konieczna jest zmiana codziennych nawyków, jak i również zastosowanie odpowiedniej kuracji leczniczej, którą wskaże lekarz.
Jeżeli zaobserwowałeś, że podczas wchodzenia po schodach bolą Cię kolana, a objawy te nasilają się wieczorami, jak i również w chłodne dni lub odczuwasz bóle kości i stawów, to niewątpliwy znak, że są one osłabione i wymagają wzmocnienia. W tym artykule zebraliśmy wiele istotnych informacji na temat tego, jak wzmocnić kości i stawy. Zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z jego treścią.
Jak dbać o kości i stawy? Postaw na prawidłową dietę, która je wzmocni
To, co na co dzień spożywamy, ma ogromny wpływ na nasz organizm, a co za tym idzie – zdrowe kości i stawy. Dlatego też tak istotnym jest, aby zwracać szczególną uwagę na znajdujące się w naszym jadłospisie produkty. Duże ilości fast foodów, mięsa, tłuszczów odzwierzęcych, węglowodanów, cukrów, przetworzonej żywności i soli, absolutnie nie służy utrzymaniu kości i stawów w dobrej kondycji. Nieodpowiednio zbilansowana dieta może powodować hamowanie procesu mineralizacji kości oraz magazynowanie w stawach kryształów kwasu moczowego. Złe odżywianie, przyczynia się do powstawania schorzeń zwyrodnieniowych stawów, a także osteoporozy. Zatem jak dbać o kości i stawy poprzez dietę? Otóż przede wszystkim, należy do swojego codziennego menu włączyć poniższe produkty:
- nabiał, który jest źródłem niezbędnego do mineralizacji kości wapnia oraz białka, odgrywającego ważną rolę w budowie tkanki chrzęstnej stawów.
- ryby – żeby wzmocnić swoje kości i stawy, dobrze jest włączyć do codziennego menu tłuste ryby morskie (np. łosoś, makrela, sardynki, śledź), stanowiące doskonałe źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3. Ponadto, ryby zawierają fosfor, wapń, białko i witaminę D, która odgrywa istotną rolę w prawidłowym wchłanianiu wapnia.
- warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste – osoby szukające sposobów na mocne kości i stawy, powinny do swojej codziennej diety wprowadzić świeże owoce i warzywa, zawierające witaminę C. Wspiera ona bowiem zachodzącą w organizmie syntezę kolagenu.
- oleje tłoczone na zimno – oleje roślinne (np. oliwa z oliwek, olej lniany), stanowią źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin odpowiadających za wzmocnienie kości i stawów. Poza olejami, warto spożywać również rośliny oleiste takie jak: orzechy włoskie, słonecznik, pestki dyni czy siemię lniane.
Osoby chcące zadbać o swoje stawy kolanowe, powinny sięgać na co dzień również po cebulę, czosnek, chrzan, imbir, kurkumę i szałwię, ponieważ wykazują one działanie przeciwzapalne. Warto pamiętać również o tym, że odpowiednie komponowanie posiłków i ograniczenie niezdrowych produktów to nie wszystko. Niezwykle istotną kwestią jest również ilość zjadanego pożywienia. Nadwaga i otyłość stanowią ogromne obciążenie dla układu kostnego, dlatego też warto zadbać o zrzucenie nadprogramowych kilogramów.
Wapń i witamina D3. Jak wpływają na kości i stawy?
Podstawowym budulcem kości jest wapń, a dorosły człowiek potrzebuje go w ilości 1200- 1500 mg dziennie. Dlatego też tak ważnym jest, aby stosować dietę obfitującą w wyżej wspomniany pierwiastek. Tak jak pisaliśmy w poprzedniej części artykułu, doskonałym źródłem wapnia jest nabiał, a także niektóre warzywa i owoce. Do prawidłowego funkcjonowania kości niezbędna jest również witamina D3. Najlepszym jej źródłem jest słońce, stąd też w pogodne dni najlepiej spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Witamina D3 na kości może być także dostarczana organizmowi poprzez produkty spożywcze, które ją zawierają. Chodzi głównie o ryby, jaja, nieodtłuszczone mleko i jego przetwory czy wątróbkę. W okresie jesienno- zimowym, kiedy promieniowanie słoneczne jest mocno ograniczone, dobrym rozwiązaniem będzie witamina D3 w postaci kropli lub tabletek, dostępnych są w aptekach. Należy pamiętać o tym, że przed rozpoczęciem stosowania tego typu produktów warto skonsultować się z lekarzem, który dobierze dla nas odpowiednią dawkę.
Co jest dobre na kości i stawy? Wybierz suplementy
Na rynku dostępny jest duży wybór leków oraz suplementów diety, przeznaczonych do wzmacniania kości i stawów. Wśród nich można znaleźć między innymi witaminy na kości i stawy, zawierające starannie dobrane kompozycje składników odżywczych. Można wybierać spośród typowych preparatów na kości, które w swoim składzie zawierają między innymi witaminę D, witaminę K oraz wapń, a także te dedykowane stawom z kolagenem, glukozaminą i chondroityną. Warto pamiętać o tym, że suplementy na kości i stawy polecane są jako jedne z elementów kompleksowego działania, którego celem jest ich wzmocnienie. Preparatów tych nie należy traktować jednak, jako jedyny sposób na wszelkiego rodzaju dolegliwości kostno- stawowe. Preparaty na kości i stawy powinny być stosowane jako wspomaganie prawidłowej diety i w sytuacji, kiedy nie da się nią zrealizować całkowitego zapotrzebowania organizmu na niektóre składniki. Mowa tu przede wszystkim o witaminie D, niezbędnej do prawidłowego wchłaniania i wykorzystywania wapnia i fosforu. W związku z powyższym, wybierając witaminy na kości, przede wszystkim zaopatrzmy się w wysokiej jakości produkt obfitujący w witaminę D3.
Co wzmacnia kości? Zacznij regularnie ćwiczyć
Witaminy na wzmocnienie kości to jedno, ale bardzo ważnym elementem kompleksowego dbania o organizm jest aktywność fizyczna. Warto pamiętać jednak o tym, że konieczny jest dobór odpowiednich ćwiczeń, gdyż nie każdy ruch będzie odpowiedni dla danej osoby. Jeżeli borykamy się z problemami ze stawami, wówczas możemy zapomnieć o ciężkich, wymagających treningach, biegach długodystansowych oraz sportach ekstremalnych. To, co wzmacnia kości i stawy to przede wszystkim ćwiczenia na poszczególne partie mięśniowe, a także te, które zwiększają wytrzymałość tkanki kostnej. Najbardziej popularne ćwiczenia dedykowane stawom kolanowym, mogą być wykonywane zarówno w pozycji stojącej, jak i leżącej. Osoby cierpiące z powodu schorzeń w układzie mięśniowo- szkieletowym powinny rozważyć również uprawianie jogi, pływania, jazdy na rowerze czy tai chi. Aktywności te nie wpływają wprawdzie na zwiększenie masy kostnej, jednak poprawiają elastyczność stawów i mięśni.
Zastanawiając się nad tym, co jest dobre na kości w przypadku wysiłku fizycznego, warto wskazać sporty aerobowe, czyli takie, które przyspieszają bicie serca do 120-140 uderzeń na minutę. Mowa tu między innymi o tańcu, skakaniu na skakance, bieganiu, pływaniu czy jeździe na rowerze. Tego typu aktywności zwiększają nacisk na kości i w konsekwencji stymulują je do wzmożonej produkcji macierzy. To skutkuje wzrostem gęstości kości, a tym samym również ich wytrzymałości. Aby utrzymać kości w zdrowiu, najlepiej uprawiać sporty wytrzymałościowe przez 30 minut, 4 razy w tygodniu. To, co na wzmocnienie kości jest równie dobre, to także trening siłowy. Ćwiczenia, podczas których wykorzystuje się swój własny ciężar np. pompki, podnoszenie ciężarów czy ćwiczenia na siłowni, stanowią doskonały wybór w trosce o mocne kości.
Jak wzmocnić kości i stawy? Podsumowanie
Najlepszym sposobem na radzenie sobie z problemami kostno- stawowymi, jest zapobieganie ich powstawaniu. Dlatego też warto dbać o kości i stawy każdego dnia, poprzez stosowanie właściwej diety, utrzymywanie prawidłowej masy ciała, regularne treningi oraz wprowadzenie odpowiednich suplementów diety. Jedną ze szczególnie istotnych witamin dla funkcjonowania układu kostnego, jest witamina D3 na kości, która zwiększa przyswajanie wapnia, będącego podstawowym budulcem kości. Warto na bieżąco kontrolować jej poziom w organizmie, poprzez wykonywanie odpowiednich badań laboratoryjnych. Pamiętajmy o tym, że o kości i stawy należy dbać, zanim będzie za późno. Schorzenia układu ruchowego potrafią być bowiem niezwykle bolesne, a co za tym idzie – uciążliwe. Jak się jednak okazuje, wielu z nich można uniknąć właśnie poprzez właściwą dietę, prawidłową masę ciała, regularną aktywność fizyczną oraz przyjmowanie odpowiednich suplementów. W pewnych sytuacjach dobrym rozwiązaniem jest także korzystanie z pomocy fizjoterapeutów i masażystów.