Vigalex® Bio

Vigalex® Bio to lek w formie tabletek, który zawiera 25 mikrogramów (1000 IU) witaminy D3. Tabletki posiadają linię podziału wytłoczoną po jednej stronie, które ułatwia jej przełamanie w celu łatwiejszego połknięcia.

Wskazania

Produkt leczniczy Vigalex® Bio przeznaczony jest do stosowania u pacjentów w wieku od 6 lat z prawidłową masą ciała w celu:
 • zapobiegania niedoborom witaminy D u dzieci oraz dorosłych
 • profilaktyki niedoborów witaminy D u kobiet planujących ciążę, w ciąży i karmiących piersią w porozumieniu z lekarzem
 • zapobiegania krzywicy i osteomalacji u dzieci i dorosłych
 • wspomagania leczenia osteoporozy.

Dawkowanie

Nie jest zalecane podawanie dzieciom w wieku poniżej 6 lat ze względu na postać leku (tabletki). Produkt leczniczy Vigalex® Bio przeznaczony jest dla dzieci od 6 roku życia z prawidłową masą ciała. Produktu nie należy stosować u pacjentów z niewydolnością nerek bez kontroli lekarza.

Zapobieganie niedoborom witaminy D u dzieci i dorosłych

 • Dzieci od 6 do 10 lat: 1000 IU/dobę.
 • Młodzież od 11 do 18 lat: 1000 do 2000 IU/dobę.
 • Dorośli: 1000 – 2000 IU/dobę.

Profilaktyka niedoboru witaminy D u kobiet planujących ciążę, w ciąży i karmiących piersią w porozumieniu z lekarzem.

 • 2000 IU na dobę, chyba, że lekarz zaleci inny sposób dawkowania.
W czasie ciąży kobiety powinny stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego, ponieważ ich zapotrzebowanie na witaminę D może różnić się w zależności od zasobów ustrojowych witaminy D.

Zapobieganie krzywicy i osteomalacji u dzieci i dorosłych

 • Dzieci od 6 do 10 lat: 1000 IU/dobę.
 • Młodzież od 11 do 18 lat: 2000 IU/dobę.
 • Dorośli: 2000 IU/dobę.
Leczenie wspomagające osteoporozy u dorosłych
 • Dorośli: 2000 do 4000 IU/dobę.

Skład

1 tabletka zawiera:

 • substancję czynną: cholekalcyferol 25 mikrogramów (1000 IU),
 • substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna (typ 102), wapnia wodorofosforan dwuwodny, skrobia żelowana, kukurydziana, krospowidon (typ A), sacharoza, magnezu stearynian, sodu askorbinian, triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, krzemionka koloidalna bezwodna, all-rac-α-Tokoferol.

Działanie

Zapobieganie niedoborom witaminy D3.

Vigalex® Bio (1000 IU): Jedna tabletka zawiera 10 mg cholekalcyferolu, proszku, co odpowiada 0,025 mg (1000 IU) cholekalcyferolu (witaminy D3). Vigalex® Forte (2000 IU): Jedna tabletka zawiera 20 mg cholekalcyferolu, proszku, co odpowiada 0,05 mg (2000 IU) cholekalcyferolu (witaminy D3). Wskazania do stosowania: Zapobieganie krzywicy i osteomalacji u dzieci i dorosłych, profilaktyka niedoboru witaminy D u kobiet planujących ciążę, w ciąży i karmiących piersiąw porozumieniu z lekarzem, zapobieganie niedoborowi witaminy D u dzieci i dorosłych, leczenie wspomagające osteoporozy u dorosłych. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną (cholekalcyferol) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, hiperkalcemia i (lub) hiperkalciuria, kamica nerkowa i (lub) ciężka niewydolność nerek, rzekoma niedoczynność przytarczyc (zapotrzebowanie na witaminę D może być obniżone z powodu okresów prawidłowej wrażliwości na tę witaminę, prowadzących do przedawkowania). W tym przypadku dostępne są pochodne witaminy D łatwiejsze do kontrolowania. Podmiot odpowiedzialny: Biofarm Sp. z o.o., ul. Wałbrzyska 13, 60-198 Poznań.

Vigalex® Max (4000 IU): Jedna tabletka zawiera 40 mg cholekalcyferolu, proszku, co odpowiada 0,1 mg cholekalcyferolu (witaminy D3). Wskazania do stosowania: Profilaktyka niedoboru witaminy D i stanów wynikających z niedoboru witaminy D (np. osteomalacja, osteoporoza) u dorosłych z otyłością (wskaźnik masy ciała [ang. body mass index, BMI] ≥ 30 kg/m2 pc.) Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną (cholekalcyferol) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, hiperkalcemia i (lub) hiperkalciuria, kamica nerkowa i (lub) ciężka niewydolność nerek, rzekoma niedoczynność przytarczyc (zapotrzebowanie na witaminę D może być obniżone z powodu okresów prawidłowej wrażliwości na tę witaminę, prowadzących do przedawkowania). W tym przypadku dostępne są pochodne witaminy D łatwiejsze do kontrolowania. Dzieci i młodzież w wieku poniżej 18 lat. Podmiot odpowiedzialny: Biofarm Sp. z o.o., ul. Wałbrzyska 13, 60-198 Poznań.

¹ ChPL Vigalex Bio i Forte 08.2020, ChPL Vigalex Max 08.2020.
² https://www.sps.nhs.uk/articles/which-vitamin-d-preparations-are-suitable-for-a-vegetarian-or-vegan-diet/

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.